Služby

Revize elektrických zařízení

Elektrická zařízení musí být před uvedením do provozu odborně prověřena a vyzkoušena a po dobu svého provozu podrobována pravidelným kontrolám, zkouškám a revizím. Provoz elektrických zařízení elektroinstalací předepisuje norma ČSN 33 1500, která stanovuje lhůty revizí podle prostředí nebo druhu prostoru se zvýšeným rizikem ohrožení osob.

Kontroly elektrických zařízení jsou prováděny dle provozních řádů a návodů k obsluze předepsaných výrobcem. Různými způsoby (pravidelnou prohlídkou, zkouškou, měřením,...) se zjišťuje technický stav kontrolovaného elektrického zařízení.

Revizní činnost zajišťuje revizní technik na základě získaného oprávnění Technické inspekce České republiky. Prohlídkou, kontrolním měřením a přezkoušením celkového stavu ověřuje bezpečný a bezporuchový provoz elektrického zařízení. Ke každé revizi se vystaví revizní zpráva, kde se zohlední veškeré provedené činnosti při revizi, zjištěné závady a závěrem takové zprávy je, že elektrické zařízení je způsobilé bezpečného provozu. V krajních případech se může stát, že vzniklé závady brání kladnému výsledku a proto v takových případech je potřeba tyto závady co nejdříve odstranit po domluvě s revizním technikem.

Lhůty revizí


Druhy revizí elektrických zařízení:

  • výchozí revize - je nutné provést před uvedením zařízení do provozu u nových elektrických zařízení anebo po jejich rekonstrukci.
  • pravidelná revize - provádí se dle stanovené lhůty, která je určena ve výchozí revizní zprávě anebo podle prostředí, které definuje protokol o určení vnějších vlivů.
  • mimořádné revize - provádí se například po částečné opravě elektrické instalace objektu či jiného zařízení. 

Lhůty pravidelných revizí stanovené podle prostředí


Druh prostředí (ČSN 33 0300)                Orientační přiřazení podle ČSN 33 2000-3      Revizní lhůty v rocích

  • Základní, normální                    AA4, AB5, BC2 a XX1 pro ostatní                    5
  • Venkovní, pod přístřeškem      AB1 až AB3, AB6 až AB8 + AD3 až AD5 + ostatní vlivy podle místní situace                                                                                                      4
  • Studené, horké, vlhké, se zvýšenou korozní agresivitou, prašné s prachem nehořlavým s biologickými škůdci                 AA2, AA6, AB1, AB2, AB6 až AB8, AE6, AK2, AL2     3
  • S otřesy, pasivní s nebezpečím požáru, pasivní s nebezpečím výbuchu  AG2, AG3, BE2, BE3  2
  • Mokré, s extrémní korozní agresivitou   AD2 až AD8, AF4                               

Tabulka - Lhůty revizí podle umístění el. zařízení (ČSN 33 1500) ¨



Revize hromosvodů

Jako každe jiné elektrické zařízení je potřeba i na hromosvodech provádět dle příslušných norem pravidelné revize a kontroly. Zařízení slouží k ochraně budov, objektů a živých bytostí v nich před nebezpečnými účinky blesku. Hromosvod vytváří umělou vodivou cestu k přijetí a svedení bleskového výboje do země. Proto zhlediska bezpečnosti lidského zdraví a majetkových škod je nezbytné toto zařízení udržovat a dodržovat termíny kontrol a revizí.

Podle dříve a nyní platné normy jsou hromosvody označeny:

  • dnes již neplatné ČSN 34 1390 - zařízení pro ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny
  • ČSN EN 62305 - systémy ochrany před bleskem a přepětím

Lhůty kontrol a revizí hromosvodů

Pro lhůty provádění revizí a kontrol podle příslušné normy se určuje realizace hromosvodů:

  • Hromosvody zrealizované do 1.2.2009 řeší norma ČSN 34 1390, lhůty revizí pak norma ČSN 33 1500.

Lhůty pravidelných revizí zařízení pro ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny


Druh objektu                                      Orientační přiřazení podle ČSN 33 2000-3         Revizní lhůty v rocích

  • Objekty s prostory s prostředím nebezpečí výbuchu nebo požáru, objekty konstruované ze stavebních hmot stupně hořlavosti    C1,C2, C3 BE2, BE3, CA2                                 2

  • Ostatní všechny kromě                        BE2, BE3, CA2                                                 5 

Lhůty pravidelných revizí a kontrol systému ochrany před bleskem a přepětím


Hladina ochrany (třída LPS)      Vizuální kontrola        Úplná revize           Celková revize kritických zařízení

  • I. a II.                               1x za rok                /       1x za 2 roky              /        1x za rok 
  • III. a IV.                            1x za 2 roky          /       1x za 4 roky             /         1x za rok 
  • Prostředí s nebezpečím výbuchu 1x za 6 měsíců    1x za rok        /        1x za rok 

Třída (LPS)       Druh objektu
I. budovy s vysoce náročnou výrobou, energetické zdroje, budovy s prostředím s nebezpečím výbuchu, provozovny s chemickou výrobou, nemocnice, jaderné elektrárny (+ předpisy KTA), automobilky, plynárny, banky
II. supermarkety, muzea, rodinné domy s nadstandardní výbavou, školy
III. rodinné domy, administrativní budovy, obytné budovy, zemědělské stavby
IV. budovy stojící v ochranném prostoru jiných objektů (bez vlastního hromosvodu), obyčejné sklady apod. 


!!!Mimořádná revize hromosvodu - LPS musí být provedena vždy po zásahu bleskem!!!


Revize spotřebičů, nářadí a strojů

Elektrický spotřebič (definice dle ČSN 33 1600 ed.2) - elektrické zařízení určené k užívání, aniž by bylo nutné je předtím nějakým způsobem seřizovat. Zařízení se jednoduchým způsobem připojuje k napájení (el. síti, transformátoru, měniči apod.).
Elektrické ruční nářadí - (definice dle ČSN 33 1600 ed.2) - nářadí držené při práci v ruce a využívající ke své činnosti elektrickou energii.

Norma ČSN 33 1600 ed. 2 řeší bezpečnost elektrických spotřebičů včetně elektrického ručního nářadí ve smyslu minimálních požadavků podle nařízení vlády č. 378/2001 Sb. s přihlédnutím k příslušným harmonizovaným evropským normám. Touto normou jsou řešeny minimální požadavky na bezpečný provoz a používání elektrických spotřebičů tak, aby se zabránilo riziku ohrožení osob nebezpečným dotykem u spotřebičů pod napětím a dalšími jevy vyvolanými účinky elektřiny, nebo aby se toto riziko snížilo na minimum. Norma dále uvádí lhůty pravidelných revizí a kontrol elektrických spotřebičů.

Tabulka - Lhůty pravidelných revizí a kontrol elektrických spotřebičů dle ČSN 33 1600 ed. 2 

Pozn.: Kontroly a revize se vztahují i na prodlužovací šňůry a odpojitelné přívody. V případě, že přívod obsahuje ochranný vodič, ověřuje se jeho celistvost a odpor a aplikují se lhůty pro spotřebiče třídy ochrany I.
Nepřipevněný spotřebič - spotřebič, který není připevněný.
Spotřebič držený v ruce - nepřipevněný el. spotřebič určený k tomu, aby byl během normálního používání držen v ruce, přičemž případný motor nebo elektrický pohon je nedílnou součástí spotřebiče.
Připevněný spotřebič - spotřebič, který je určen k používání, když je připevněn k podložce nebo jiným způsobem trvale zajištěn na určitém místě.
Třída ochrany I. - spotřebiče mají pracovní izolaci a jsou opatřeny ochrannou svorkou nebo ochranným kontaktem (ochranný vodič), jejichž povrch (kostra) je kovový.
Př. pračka, sporák, žehlička, počítač, atd.
Třída ochrany II. - spotřebiče mají dvojitou nebo zesílenou izolaci a nemají (nesmějí mít) ochrannou svorku. Mají celý povrch buď z izolantu, nebo mohou mít některé části kovové, avšak vždy oddělené zesílenou izolací. Např.: holicí strojek, fén, vrtačka, bruska, atd.
Třída ochrany III. - spotřebiče se připojují k malému (bezpečnému) napětí.

B) Definice a lhůty revizí stroje
Stroj, strojní zařízení (definice dle ČSN EN 60204-1 ed.2) - sestava propojených částí nebo součástí, z nichž alespoň jedna se pohybuje, s příslušnými ovládacími částmi stroje, řídícími a silovými obvody, které jsou vzájemně spojeny pro konkrétní aplikaci, zejména pro zpracování, úpravu, přemisťování nebo balení materiálu.
Termín "strojní zařízení" zahrnuje také sestavu strojů, které jsou za účelem dosažení stejného cíle uspořádány a řízeny tak, aby pracovaly jako jeden celek.

U strojů je provádění revizí složitější. Vychází se z normy ČSN EN 60204-1 ed.2, která ovšem přímo pojem revize nezná. Proto u strojních zařízení je předmětem pravidelné revize přívod elektrické energie ke strojnímu zařízení a výstupem je Zpráva o pravidelné revizi elektrické instalace podle normy ČSN 33 1500, jejímž předmětem je "přívod elektrické energie ke strojnímu zařízení"

Tabulka - Lhůty revizí podle druhu prostředí (ČSN 33 1500)

Drobné opravy elektrických zařízení

Provádíme opravy menšího rozsahu v rodinných domech, firmách a dalších podnikatelských subjektech přímo na místě (například výměna vadných dílů, montáž nových dílů do rozvadečů atd.)